Haberler

...

MASTERCLASS VE KONSER: KONSERVATUVARLAR ARASI ŞARKI DİYALOĞU

Zehra Yıldız’ın adını ve sanatını genç yeteneklerimizin başarılarında yaşatabilmek, opera ve bale gibi görsel işitsel sanatların yurt genelinde tanıtımını ve yaygınlaştırılmasını desteklemek amacıyla 1999 yılında vakfımızın kuruluşu gerçekleştirilen Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı ile Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı işbirliğinde "Konservatuvarlar Arası Şarkı Diyaloğu" adlı masterclass düzenlendi. 

İstanbul devlet Opera ve Balesinde  Solist sanatçı ve rejisör, aynı zamanda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğr. Gör. Caner AKIN'ın yürüttüğü dört günlük Masterclass sonunda 1997 yılında kaybettiğimiz dünyaca ünlü soprano Zehra Yıldız'ın doğum günü olan 26 Ekim akşamında  onun adına bir konser düzenlendi. 

Konserde söz alan Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Süha Yıldız; vakıf olarak  gelecekteki sanatçılarımızın yetişmelerine maddi manevi olanaklar sağlamak, ülkemizin çok sesli müzik ve sahne sanatları alanlarında sağladığı gelişime , çeşitli sanat etkinlikleriyle  aktif katılımda bulunmak , ileri müzik beğenisini  yaygınlaştırmak  gayesi ile çalışmalarımızı sürdürdüklerini ve  4 farklı şehrin güzide konservatuvarlarının seçilmiş öğrencilerini bu gerçekleşen masterclassta ağırladıkları için Çukurova Üniversitesi Rektörlüğüne, Konservatuvar Müdürlüğüne ve sponsor olarak güç veren Akenerji Elektrik Üretim AŞ.'ye teşekkürlerini iletti. 

Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ülviyye Güler ise bu önemli organizasyona evsahipliği yapmaktan büyük onur duyduklarını ileterek, bu organizasyonun Opera Anasanat Dalımızın gelişime öncülük etmesini ümid ettiğini bildirerek teşekkürlerini iletti. Ardından Zehra Yıldız'ın kısa özgeçmişinin anlatıldığı bir televizyon röportajı izlenerek konser programına geçildi.  Büyük beğeni ile tamamlanan konser programı şöyle oluştu.